يک‌شنبه 1 ميزان|مهر 1397 برابر با 23 سپتمبر 2018

روند صلح با طالبان از سال گذشته تاکنون چه دستاوردهایی داشته است؟

٢٤ سرطان|تیر ١٣٩٧ 
دکتر ماری ویدا سفر  می‌گوید: «باید به روند صلح حکومت خوشبین بود. در کشوری که سال‌ها با جنگ و ویرانی دست‌وپنجه نرم کرده است، صلح پروسه‌یی‌ست که به وقت و حوصله‌مندی زیادی نیاز دارد.»

خانم سفر با توجه به آتش‌بس سه روزۀ طالبان در روزهای عید می‌گوید که این اقدام حکومت در هفده سال گذشته بی‌سابقه بوده و قابل ستایش است. همچنان علاقه‌مندی طالبان به آتش‌بس و سرازیرشدن افراد این گروه در بخش‌هایی از کشور به ویژه پایتخت، نشان‌دهندۀ علاقه‌مندی آنان به صلح است.

حشمت رادفر می‌گوید: «روند صلح حکومت افغانستان روندی پیچیده است. اما پیوستن حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار بحثی قابل تعمق در این روند بوده، اگر از آمدن این حزب در چهارچوب یک توافقنامه بگذریم، مهم این است که در این چهارچوب برای روند صلح کارهای زیادی انجام شده است.»

به گفتۀ آقای رادفر، یک تغییر در روند صلح برای ورود به مرحله‌یی تازه نیازی مبرم است، «تا یاد بگیرم که چگونه با عوامل بی‌ثباتی مبارزه کنیم. در کل باید گفت که تحرکی به میان آمده و نتیجۀ این تحرک بستگی به این دارد که دولت چه‌قدر هوشمندانه عمل می‌کند.»

مولوی عبدالبصیر، رئیس شورای عالی صلح در کندز در این باره می‌گوید: «در سال گذشته شورای عالی صلح از همین‌جا با بزرگان طالبان ملاقات‌هایی را کرد. به گفتۀ او، شورای صلح با مردم منطقه که فرزندان‌شان در صف طالبان‌اند، رابطه دارد. او می‌افزاید که به دلیل مشکلات اقتصادی به مناطق دوردست که در تصرف طالبان است نمی‌توانند سفر کنند و حکومت هم توجه چندانی به طالبانی که به روند صلح پیوستند ندارد.

شماره پیامک: 0796804804

شماره پیامگیر: 0796308000