دوشنبه 2 ميزان|مهر 1397 برابر با 24 سپتمبر 2018

دولت برای زنان روستایی که شناسنامه ندارند چه برنامه‌هایی را روی دست دارد؟

١٨ سرطان|تیر ١٣٩٧ 
روح‌الله احمدزی، سخنگوی ادارۀ ثبت احوال نفوس : با تأسف که هنوز هم در قریه‌جات کشور شمار زیادی از زنان شناسنامه ندارند و باورهای سنتی به آنان اجازه نداده که این سند مهم را داشته باشند. اغلب به آنان گفته می‌شود زمانی که شما جایی سفر نمی‌کنید و فعالیت‌های مشخصی ندارید به شناسنامه نیاز ندارید و زنان نیز چون از حق و حقوق‌شان آگاهی ندارند و نمی‌دانند که شناسنامه به معنای هویت هر فرد است و به زن و مردبودن بستگی ندارد، شناسنامه نگرفته‌اند و متأسفانه تا هنوز به مردان روستایی در این زمینه آگاهی داده نشده است.

امیرمحمد احمدزی، مدیر ثبت احوال نفوس ولایت غزنی به سلام‌وطندار می‌گوید، علاوه بر اداره‌های ثابت ثبت احوال نفوس، ده مرکز موقت توزیع شناسنامه در شهر غزنی و 40 مرکز دیگر در ولسوالی‌های این ولایت فعال شده است که به بانوان شناسنامه توزیع می‌کند.
مدیر ثبت احوال نفوس ولایت غزنی می‌گوید، بانوان، پیش از این کم‌تر می‌توانستند به مراکز ثبت احوال نفوس که در ساختمان ولایت و ولسوالی‌ها قرار دارد مراجعه کنند، اما حالا می‌توانند از ناحیه‌ها و روستاهای‌شان به راحتی شناسنامه دریافت کنند.

ظریفه اخلاص، یکی از فعالان حقوق زن در غزنی می‌گوید، گسترش مراکز موقت توزیع شناسنامه در ناحیه‌های شهری و روستاهای ولسوالی توانسته تاحدی مشکلات بانوان در این زمینه را کاهش دهد و شمار زیادی از زنان در این اواخر شناسنامه به دست آورده‌اند.
به باور بانو اخلاص، سنتی‌بودن جامعه از موانع اصلی این موضوع است که باید برای حل این مشکل آگاهی‌دهی صورت گیرد.

شماره پیامک: 0796804804

شماره پیامگیر: 0796308000