چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

اختلاف خانواده‌ها موجب خودکشی دختروپسر سرپلی شد 25 دلو|بهمن 1396

 

روزی که خیلی‌ها در بسیاری از کشورهای جهان دوستی و عشق را تجلیل می‌کنند، در افغانستان اما دلدادگان به دلیل نرسیدن به عشق دست به خودکشی می‌زنند. صادق 25 ساله و فاطمه 20 ساله امروز به دلیل مخالفت خانواده‌ها با ازدواج‌شان به زندگی خود پایان دادند.

به گفته‌ی ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل، این دو دیروز در منطقه‌ی قشلاق ولسوالی سوزمه‌قلعه‌ی این ولایت با خوردن مرگ‌موش به زندگی خود پایان دادند. به گفته‌ی سخنگوی والی سرپل، این دو جوان پیش از رسیدن به شفاخانه مرکزی این ولایت جان باختند.

در افغانستان به دلیل فرهنگ سنتی حاکم بر جامعه، جوانان کم‌تر می‌توانند میان خانواده ابراز نظر کنند، تصمیم‌های نهایی را در خانواده‌ها معمولن بزرگان می‌گیرند؛ در چنین فضایی جوانان کم‌تر می‌توانند در خانه از عشق و دوستی صحبت کنند. فرهنگ سنتی حاکم بر جامعه و عدم توجه به تصمیم‌ها و خواسته‌های جوانان سبب می‌شود که بسیاری از دلدادگان به صورت پنهانی هم‌دیگر را ببینند؛ دیدارهایی که سبب بدگمانی دیگران شده و واکنش‌ها و حتا گاهی پیامدهایی ناگواری را به همراه می‌آورد، مانند سرنوشت جوان دیگر سرپلی که به‌دست طالبان سنگسار شده است.

سخنگوی والی سرپل به سلام‌وطندار می‌گوید، در رویدادی دیگر امروز طالبان یک جوان 25 را که جمال‌الدین نام داشت، در منطقه‌ی لغمان شهر سرپل به اتهام زنا سنگسار کرده‌اند. طالبان تا حال در این باره چیزی نگفته‌اند.