شنبه 1 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 21 اپریل 2018

افزایش واقعات سوخته‌گی در فصل سرما 22 جدی|دی 1396

 

مسؤولان شفاخانه استقلال می‌گویند که از ماه قوس سال 1395 الی قوس 1396 خورشیدی بیش از 400 بیمار سوخته‌گی به این شفاخانه مراجعه کرده‌اند که نزدیک به 50 درصدشان را بانوان تشکیل می‌دهند.

شفاخانۀ استقلال در کابل تنها مرکز درمانی بیماری سوخته‌گی است. مسؤولان این شفاخانه می‌گویند که واقعات سوخته‌گی در زمستان نسبت به دیگر فصل‌های سال، افزایش میابد.

دکتر نصیب، رییس شفاخانه استقلال به سلام‌وطندار می‌گوید، بیشتر خانواده‌ها بخاطر گرم کردن منازل و دیگر نیازمندی‌های روزانۀشان از تیل و یا گاز کار میگیرند و این دو مواد سوخت در بیشتر موارد به دلیل بی‌احتیاطی شهروندان، سبب آتش‌سوزی می‌شود.

به گفتۀ رییس شفاخانۀ استقلال، در کنار وسایل گرم کنندۀ منازل، حملات انتحاری نیز به تعداد واقعات سوخته‌گی افزوده است.

بیشتر بیماران سوخته‌گی که به شفاخانه استقلال مراجعه کرده‌اند، در هنگام استفاده از تیل و گاز و یا هم در حملات انتحاری سوخته‌اند.


نسرین یک‌تن از بیمارانی که تحت درمان قرار دارد می‌گوید، در هنگام پختن غذا گاز انفجار کرده و سوخته است. به گفتۀ او، حدود 20 روز می‌شود که در شفاخانۀ استقلال بستری است.

مشتاق یکی دیگر از بیماران می‌گوید، روی و دستانش در رویداد انتحاری سوخته است.

دکتر احمد‌شاه وزیر، متخصص جراحی عمومی که در بخش سوخته‌گی در شفاخانۀ استقلال کار می‌کند می‌گوید، آمار بیمارانی که در یک ماه اخیر به این شفاخانه مراجعه کرده‌اند، بیشتر از ماه‌های قبلی بوده است.

به گفتۀ آقای وزیر، تنها از حملۀ انتحاری بر مرکز فرهنگی تبیان در غرب کابل، 46 بیمار به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

با رسیدن فصل سرما و بلند رفتن تقاضای مردم برای خرید مواد سوخت، محموله‌های بزرگ مواد سوخت بی‌کیفیت نیز وارد کشور می‌شود که این موضوع و بی‌احتیاطی شهروندان در استفاده از وسایل گرم‌کننده سبب آتش‌سوزی و سوخته‌گی افراد می‌شوند.