شنبه 1 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 21 اپریل 2018

آمدآمد عید و نگرانی باشنده‌گان کابل از افزایش بهای میوۀ خشک 29 جوزا|خرداد 1396

 

همه‌ساله به خاطر فرارسیدن عید سعیدفطر و عید قربان، بازار خریدوفروش میوۀ خشک در کابل و دیگر شهرهای افغانستان گرم می‌شود و در کنار این گفت‌وگوهایی از افزایش بهای میوه در این روزها بیشتر به گوش می‌رسد.

کم‌تر از 10 روز به عید سعیدفطر مانده و امسال هم شماری از باشنده‌گان کابل که برای خریدن میوۀ خشک به بازارها آمده‌اند، از افزایش بهای میوه‌های خشک در بازار کشور سخت انتقاد دارند.

آنان می‌گویند که با فرارسیدن عید، میوه‌های خشک به یک باره‌گی افزایش می‌یابد، اما حکومت هیچ گونه نظارتی بر روند خریدوفروش در بازارهای کشور ندارد.

شیرمحمد یک‌تن از شهروندان کابل به سلام‌وطندار می‌گوید، به دلیل بی‌کاری و مشکلات اقتصادی، بیشتر خانواده‌ها توان خرید میوه‌های خشک با بهای بلند را ندارند و از حکومت می‌خواهد که از بازارهای کشور به گونۀ جدی نظارت کند.

صبور یکی دیگر از باشنده‌گان کابل می‌گوید، دکانداران میوه‌های خشک را با بهای اندک از کشاورزان می‌خرند، اما در روزهای عید با بهای بلند به فروش می‌رسانند.

در حال حاضر به گونۀ میانگین بهای یک‌کیلوگرام پسته تا 800 افغانی، بادام 700 افغانی، کشمش 500 افغانی، نخود تا 300 افغانی، کاجو تا 900 افغانی و یک‌کیلوگرام سیمیان 200 افغانی در بازارهای کابل فروخته می‌شود.

شماری از دکاندارن می‌گویند که در بهای یک‌کیلو میوۀ خشک از 100 تا 200 افغانی افزایش آمده است.

جمیشد، از دکانداران شهرکابل می‌گوید که خرید‌وفروش در این عید نسبت به عیدهای گذشته خیلی کم شده و مردم کم‌تر میوۀ خشک می‌خرند.

میرویس، یکی دیگر از دکانداران می‌گوید که رونق بازار و فروشات‌ آنان نسبت به سال‌های پیش کاهش یافته است.

اما مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت وصنایع می‌گوید که آنان با ایجاد کمیتۀ به گونۀ جدی از بازارهای کشور نظارت دارند و با افرادی که گرانفروشی می‌کنند، برخورد جدی صورت می‌گیرد.

مسوولان اتاق تجارت و صنایع دلیل افزایش بهای میوه‌های خشک در بازارهای  کشور را بالا بودن تقاضای مردم می‌دانند و می‌گویند که در این باره با بخش خصوصی گفتوگو خواهند کرد تا بهای میوه‌های خشک  را در روزهای عید کاهش دهند.