شنبه 1 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 21 اپریل 2018

کاهش سطح آب در کندهار و کشاورزان متضرر 29 جوزا|خرداد 1396

عصمت مرادی سلام‌وطندار  

محمداسلم 45 ساله با تکیه بر سایۀ دیوار غرق در خیالات برخی از درختان خشکیدۀ باغش است. پنج ‌سال پیش باغ محمداسلم، سرسبز و پُر انگور بود، اما حالا اکثر درختان انگور این باغ خشکیده و سرسبزی باغش روزبه‌روز از بین رفته است.

در کنار باغ محمداسلم، باغ‌های دیگر نیز در ولسوالی دند کندهار در نتیجۀ خشک‌سالی خشکیده و کشاورزانی چون محمداسلم در فکر بیرون‌رفت از آن درگیر اند.

باغ انگور محمدسلیم در نزدیکی تپۀ منصوری در ولسوالی دند موقعیت دارد.

پیش از این ولسوالی دند از مناطق سرسبز به شمار می‌رفت و مردم هم از شهر برای تفریح به این منطقه می‌آمدند، اما حالا روزبه‌روز سطح آب در این منطقه پایین رفته است.

محمداسلم می‌گوید، پس از کاهش سطح آب حاصلات باغش نیز کاهش یافته و تأثیر منفی‌یی بر اقتصاد خانواده‌اش داشته است.

به گفتۀ محمداسلم، سال پیش نیز برای تأمین آب باغش ماشین‌های انرژی آفتابی خریداری کرد، اما به علت پایین‌رفتن سطح آب این کار هم پایان خوبی نداشت. او می‌گوید، حتا از جنراتور هم برای تأمین آب برای باغش استفاده کرد، اما به علت بهای بلند نفت زیانمند شد. محمد اسلم می‌گوید که تاکنون چندین بار به ریاست زراعت کندهار مراجعه کرده، اما سودی نداشته است.

کشاورزان می‌گویند که اگر وضعیت همین گونه باشد، میوه از بازار کندهار گم خواهد شد.

حبیب‌الرحمان سجاد، رییس زراعت کندهار کاهش سطح آب در ولسوالی دند را پذیرفته و می‌گوید که کشاورزان چندین بار مشکلات‌شان را با آنان در میان گذاشته‌اند.

به گفتۀ او، برای حل همیشه‌گی مشکل کم‌آبی، باشنده‌گان ولسوالی دند ذخیرۀ آب را در نزدیکی تپۀ منصور حفر می‌کنند که تاکنون در نتیجۀ آن، مشکلات کم‌آبی حدود 2 هزار کشاورز رفع شده است.

ولسوالی دند در 100 کیلومتری جنوب مرکز کندهار موقعیت دارد و بازار فروش انگور و دیگر میوه‌های آن در خارج از کشور گرم است.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت احیا و توسعۀ روستاها می‌گوید که در دو سال اخیر حدود 24 هزار پروژه در بخش آبرسانی به بهره‌برداری رسیده است. این پروژه‌ها شامل ساخت کانال‌، بند و دیوارهای استنادی می‌شوند.

به گفتۀ آقای رستمی، تاکنون 1.5 میلیون هکتار زمین کویر و خشک در سراسر کشور آبیاری شده و کندهار یکی از ولایت‌هایی است که از این پروژه‌ها مستفید می‌شود.

کشاورزان و باشنده‌گان محل از آغاز کار ساخت‌وساز بندهای آب در این ولسوالی استقبال می‌کنند و از مسؤولان خواهان توجه بیشتر در این بخش‌اند.

محمداشرف مهربان، استاد دانشگاه عدم دسترسی بیشتر زمین‌های کندهار به آب را می‌پذیرد و می‌گوید، حکومت باید هرچه زودتر راه‌حلی برای این مشکل بیابد. او از حکومت می‌خواهد تا پروژۀ اعمار دیوارهای بند دهلی در ولسوالی شاه‌ولی‌کوت را عملی کند.

به گفتۀ آقای مهربان، حکومت با استفاده از راهکارهای گوناگون می‌تواند از هدررفتن آب جلوگیری کند. این استاد دانشگاه می‌گوید، اگر حکومت بند دهلی را اعمار کند، بیشتر مشکلات کشاورزان کندهار حل می‌شود.

هشت میلیون هکتار زمین در سراسر افغانستان کویر و خشک است که از این رقم تاکنون 40 درصد آن آبیاری شده است.