شنبه 1 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 21 اپریل 2018

نگرانی‌ها از کاهش حضور دختران دانش‌آموز در مکاتب غور 19 جوزا|خرداد 1396

 

مسؤولان محلی غور می‌گویند، حضور دختران در مکاتب غور کم‌رنگ است و افزون بر آن، کیفیت آموزش در مکاتب دخترانۀ این ولایت نیز پایین است. به گفتۀ آنان، علت اصلی حضور کم دختران در مکاتب، پابرجابودن سنت‌های قدیمی و آزار و اذیت‌های خیابانی است.

غلام‌ناصر خاضع، والی غور در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که در بسیاری از ولسوالی‌ها و حتا مرکز این ولایت دخترها نمی‌توانند به گونۀ گسترده در مکاتب حضور یابند.

به گفتۀ والی غور، افزون بر حضور کم‌رنگ دختران در مکاتب، کیفیت تدریس در مکاتب دخترانه نیز بسیار پایین است.

حاجره بشیری، مدیر حقوق ریاست امور زنان غور نیز از کم‌رنگ بودن حضور دختران در مکاتب انتقاد می‌کند. او می‌گوید، با این که در همآهنگی با مؤسسات همکار در مورد فرستادن دختران به مکاتب آگاهی‌دهی کرده‌اند، اما این تلاش‌ها مؤثریت چندانی نداشته است.

به گفتۀ مدیر حقوق ریاست امور زنان غور، بیشتر خانواده‌ها به دختران‌شان اجازه نمی‌دهند که از صنف پنج به بالا درس بخوانند. او همچنان می‌افزاید که آمار نشر شده از سوی ریاست معارف در مورد حضور دختران در مکاتب غیر واقعی است.

اما خلیل‌احمد مبارز، سرپرست ریاست معارف غور این گفته‌ها را در پیوند به حضور کم‌رنگ دختران در مکاتب رد کرده و از افزایش حضور آنان در مکاتب غور سخن می‌زند. او می‌گوید، تهدیدهای که در ولسوالی شهرک و برخی دیگر از ولسوالی‌ها برای دخترها وجود داشت، برداشته شده و حال دختران آزادانه به مکاتب می‌روند.

بر بنیاد آمارهای ریاست معارف غور در حال حاضر بیش از 79700 دختر در 186 باب مکتب در این ولایت مصروف آموزش هستند.

غور از ولایت‌های کم‌توسعه یافته در غرب کشور است و رویدادهای خشونت در برابر زنان همواره از این ولایت گزارش می‌شود.