شنبه 1 ثور|اردیبهشت 1397 برابر با 21 اپریل 2018

تأکید دوبارۀ عبدالله بر تغییر نظام در سالگرد شکست ارتش شوروی 28 دلو|بهمن 1395

 

رییس اجرایی حکومت افغانستان یک بار دیگر بر برگزاری لویه جرگه و تغییر نظام تأکید می‌کند و می‌گوید، هر تصمیمی که مردم افغانستان در لویه جرگه بگیرند، آنان قبول خواهند کرد.

رییس اجرایی این گفته‌ها را امروز در همایشی به خاطر تجلیل از سالگرد خروج نیروهای ارتش شوروی از افغانستان بیان کرد.

عبدالله عبدالله می‌گوید که ایستاده‌گی مردم افغانستان در برابر ارتش سرخ ستایش‌برانگیز است. او می‌گوید که جان‌فشانی‌های نیروهای امنیتی در میدان‌های جنگ هیچ تفاوتی با جهاد مردم افغانستان در برابر ارتش سرخ ندارد.

عبدالرب الرسول سیاف، یکی از چهره‌های جهادی و رییس شورای حراست و ثبات از مقام‌های حکومت خواستار توجه به وضعیت کشور شد. او در این همایش می‌گوید که باید کشورهای همسایه از بربادی افغانستان دست‌ بردارند به خاطر این که «بربادی افغانستان بربادی تمام آسیا است.»

این مجاهد پیشین می‌گوید که آنان خواستار نابودی نظام کنونی نیستند و این نظام را بهتر از از بی‌سرنوشتی کشور می‌دانند.

اما انوارالحق احدی، رهبر جبهۀ ملی نوین افغانستان نظام کنونی را غیرمشروع می‌خواند و می‌گوید که حکومت از پس وعده‌هایی که داده بود، برآمده نتوانست. به باور احدی، نظام کنونی ناکام نیست، بلکه مدیریت نادرست سبب شده این نظام به بی‌راهه برود.

یونس قانونی، معاون رییس جمهور پیشین نیز می‌گوید که حکومت باید افزون بر آوردن اصلاحات در اداره‌ها برای برگزاری انتخابات آستین بالا بزند تا اعتماد از دست‌رفتۀ مردم دوباره به حکومت بازگردد.

این همایش از سوی شورای حراست و ثبات، جبهۀ ملی نوین افغانستان و شورای عالی احزاب جهادی و ملی برگزار شده بود.